MP Faculty Fellows
The MP Faculty Fellows program was launched in Fall 2021 by the Office of Liberal Education to work with faculty from across the university to enhance and transform Miami’s liberal education curriculum. Faculty Fellows are liaisons for the OLE and ambassadors for the new Miami Plan 2023. They are trained in analyzing their department and programs' curricular ecologies and are at the forefront of reviewing, updating, and developing new courses and opportunities that showcase their area's unique contributions to the Plan.
MP Faculty Fellows
- Aaron Abbott, Sociology and Gerontology
- Andrew Au, Humanities and Creative Arts
- Steve Bailey, Justice and Community Studies
- Ronald Becker, Media, Journalism and Film
- Christopher Beer, Physics
- Adam Beissel, Sport Leadership and Management
- Elizabeth Bergman, German, Russian, Asian and Middle Eastern Languages and Cultures
- Michelle Buchberger, Interdisciplinary and Communication Studies
- Jennifer Bulanda, Sociology and Gerontology
- Durell Callier, Educational Leadership
- Tony Cimasko, English
- Jennifer Cohen, Global and Intercultural Studies
- David Daugherty, Mathematical and Physical Science
- Madelyn Detloff, English
- Yildirim Dilek, Geology
- Donna Evans, Computer and Information Technology
- Diane Fellows, Architecture and Interior Design
- Nathan French, Comparative Religion
- Oana Godeanu-Kenworthy, Global and Intercultural Studies
- Kazue Harada, German, Russian, Asian and Middle Eastern Languages and Cultures
- Michael Hatch, Art
- Tracy Haynes, Biology
- Eric Hodgson, Emerging Tchnology in Business
- Elizabeth Hoover, Music
- Daniela Inclezan, Computer Science and Software Engineering
- Erik Jensen, History
- Ashley Johnson, Educational Psychology
- Christopher Kelley, Political Science
- Christopher King, Philosophy
- Janice Kinghorn, Economics
- Jennifer Kinney, Sociology and Gerontology
- Robert Leonard, Information Systems and Analytics
- Mark McKinney, French, Italian and Classical Studies
- Christe McKittrick, Media, Journalism, and Film
- Beth Miller, Kinesiology, Nutrition, and Health
- Jenna Morvay, Teacher Education
- Caryn Neumann, Interdisciplinary and Communication Studies
- Barbara Oswald, Psychological Sciences
- Jill Page, Chemistry and Biochemistry
- Mark Peterson, Anthropology
- Amy Roberts, Family Science and Social Work
- Damon Scott, Geography
- Aaron Shield, Speech Pathology and Audiology
- Stephen Siff, Media, Journalism and Film
- Russell Simonsen, Spanish and Portuguese
- Carolyn Slotten, Family Science and Social Work
- L. James Smart, Psychology
- Monticha Sompolvorachai, Commerce
- John Tassoni, Language, Literature and Writing
- Nicole Thesz, German, Russian, Asian and Middle Eastern Languages and Cultures
- Zara Torlone, French, Italian and Classical Studies
- Trevor Wilson, Mathematics
- Marly Wooster, Theatre
- Haosheng Yang, German, Russian, Asian and Middle Eastern Languages and Cultures
- Elizabeth Zwilling, Nursing