Cohorts
Cohort 1—Fall 2011
Denise Baszile, Educational Leadership (EHS)
Ron Becker, Media, Journalism, and Film (CAS)
Skip Benamati, Information Systems and Analytics (FSB)
Charles Burt, Miami Advising Resource Center
Lindsay Carpenter, Provost's Office
Cameron Hay-Rollins, Anthropology (CAS)
Molly Heidemann, Global Initiatives
Alyssa Klein, MUDEC
William (Sean) Newsome, Family Studies and Social Work (EHS)
Cody Powell, Physical Facilities Department
Amit Shukla, Mechanical and Manufacturing Engineering (CEC)
Chris Tanner, Music (CCA)
Katie Wilson, Student Affairs
Cohort 2—Fall 2012
Joe Bazeley, IT Services
Vicka Bell-Robinson, Residence Life
Maria Cronley, Marketing (FSB)
Mila Ganeva, German, Russian, and East Asian Languages (CAS)
Julia Guichard, Theatre (CCA)
Stacey Lowery Bretz, Chemistry and Biochemistry (CAS)
Jacque Rioja Velarde, Global Initiatives
John Ward, Student Counseling Services
Leah Wasburn-Moses, Educational Psychology (EHS)
Qihou (Herb) Zhou, Electrical and Computer Engineering (CEC)
Whitney Womack Smith, English (MUH)
Cohort 3—Fall 2013
Bo Brinkman, Computer Science and Software Engineering (CEC)
Douglas Coffin, Chemical, Paper and Biomedical Engineering (CEC)
Gwen Fears, Student Affairs
Chen Ferguson, Business Technology (BTE)
Alan Ferrenberg, IT Services
Matt Frericks, Housing and Dining
Kathleen Knight Abowitz, Educational Leadership (EHS)
Eva Rodriguez-Gonzalez, Spanish/Portuguese (CAS)
Sherrill Sellers, Educational Leadership (EHS)
Brent Shock, Student Financial Assistance
Kate Stoss – Human Resources
Claire Wagner, University Communications
Christopher Wolfe, Psychology (CAS)
Cohort 4—Fall 2015
Moira Casey, Regional Associate Dean
Lori Cramer, Senior Director of Equestrian, HDRBS
Jeremy Davis, Director of Building Maintenance, Physical Facilities
Alana Van Gundy, Criminal Justice Coordinator and Associate Professor, CPSAS
Kathy Jicinsky, Assistant Director, Wilks Leadership Institute
Carole Johnson, Assistant Director, University News and Communications
Jenny Levering, Director of Student Activities, Office of Fraternity and Sorority Life, Student Affairs
Valerie Robinson, Assistant Dean for Graduate Admissions, The Graduate School
Melissa Thomasson, Professor of Economics, FSB
Joseph Johnson, Director of Undergraduate Research, Office of Research for Undergraduates
Jeff Wanko, Chair, EDT
Gregg Wentzell, Assistant to the Director, CTE
Cohort 5—Fall 2017
Stephanie Baer, Assistant Professor, Art
Carrie Chambers, eLearning Project Specialist, Regional Dean's Office
Robert Davis, Associate Dean, College of Liberal Arts and Applied Science
Paul Harding, Chair and Professor, Biological Sciences
Suzanne Harper, Professor, Mathematics
Murali Paranandi, Professor, Architecture and Interior Design
Sarah Persinger, Controller, Finance and Business Services
DJ Rao, Assistant Professor, Computer Science and Software Engineering
Susie Sadler, Senior Director, Development
John Seibert, Director, Planning, Architecture, and Engineering, Physical Facilities
Troy Travis, Assistant VP for Enterprise Operations, Information Technology Services
Dawn White, Interim Director, One Stop Student Services
Rebecca Baudry Young, Director of Student Wellness, Student Health Services
Cohort 6—Fall 2019
Bryan Ashenbaum, Chair & Professor, Management
Ryan Baltrip, Director Digital Learning Initiatives, Office of eLearning
Tammy Brown, Associate Professor, History
Kristine Cassano, Bursar
Elisabeth Hodges, Associate Professor, French & Italian
Lindsay Marnell - Director, Enrollment Operations, Office of Enrollment Operations
Rick Page, Blayney Associate Professor, Chemistry & Biochemistry
Nohelia Rojas-Miesse, Senior Lecturer, Spanish & Portuguese
Jeffrey Toaddy - IT Service Management Coordinator, IT Services
Elias Tzoc, Head of Create & Innovate; Principal Librarian, University Libraries
Chanelle White, Assistant Dean & Director of Academic Advising, Farmer School of Business
Kevin Wilson, Director of Donor Relations, University Advancement
John Woodard, Associate General Counsel, Office of General Counsel