Committee Memberships 2020-2021

Advisors Committee

Term - 4 years
Peters, Ted – Chair (CAS)
England, Marcia (GEO) (4)
Grimm, Catherine (GRAMELAC) (1)
Keeler, Dennis (MTH) (4)
Levy, Jonathan (GLG) (1)
Morris, Mark (POL) (1)
Shi, Haifei (BIO) (3)

Awards and Honors Committee

Term - 1 year
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Budd, Kristen (SOC/GTY)
Hudiburgh, Lynette (STA)

Committee for Review of Chairs and Program Directors

Term – 2 years
Haney, Pat - Ex Officio
Becker, Ron (MJF) (1)
Brown, Tammy (GIC/HST) (2)
Kiel Luebbe, Elizabeth (PSY) (2)
Kinney, Jennifer (SOC/GTY) (1)
Former Chair-at-Large – Meikle, Doug (BIO) (1)
Smith, Carole Dabney (CHM) (2)
Vanni, Michael (BIO) (2)

Committee on Committees

Term - 2 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Cohen, Jennifer (GIC) (2)
Danielson, Neil (CHM) (1)
Dunning, Stefanie (ENG) (1)
Harris, Yvette (PSY) (1)
Jezkova, Tereza (BIO) (2)
Vivoda, Jonathon (SOC/GTY) (2)

Committee on Promotion of Teaching/Clinical Professors and Lecturers

Term – 2 years
Wright, Steve – Ex Officio
Fennen, Keith (PHL) (2)
Hudiburgh, Lynette (STA) (1)
Palmeri, Jason (ENG) (2)
Tai, Heeyoung (CHM) (1)
Wessels, Peter (PSY) (2)
Wolfe, Chris (PSY) (1)

Curriculum Committee

Term - 3 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Blue, Jennifer – Chair (PHY) (2)
Danoff, Brian (POL) (3)
Dupont, Todd (GLG) (1)
Fioretti, Daniele (FRI) (1) W representative
Franklin, Amber (SPA) (1)
Good, Katie Day (MJF) (3)
Peters, Ted (CAS) - Ex Officio
Stevens, Hank (BIO) QL representative

Ecology Research Center Policy Committee

Wright, Stephen - Ex Officio
Rypstra, Ann – Director & Chair (BIO-H)
Berg, David (BIO-H)
Cady, Alan (BIO-M)
Davis, Amelie (GEO)
Dumyahn, Sarah (IES)
Russell, David (BIO)
Schaeffer, Paul (BIO)
Solomon, Nancy (BIO)

Governance Committee

Term - 2 years
Haney, Pat - Ex Officio
Ghazaryan, Anna (MTH) (2)
Hagerman, Ann (CHM) (2)
Hall, Carrie (PSY) (1)
Lippmann, Stephen (SOC/GTY) (2)
Offenburger, Andrew (HST) (1)
Patrick-Gaines, Jennifer (MJF) (1)

Pre-Health Advisory Committee

Term - 4 years
Carlin, Joe - Chair (MBI)
Abshire, Kelly (MBI) (2)
Alonso, Facundo (PHL) (3)
Balfour, Robert (BIO) (2)
Ballard, Kevin (KNH) (2)
Berberich, Jason (CPB) (2)
Blitz, Dawn (BIO) (2)
Bulanda, Jennifer (SOC/GTY) (1)
Cady, Alan (BIO) (3)
Davie, Emily (KNH) (2)
Erb, Meredith (CHM) (2)
Fabby, Carol (PHY) (4)
Hay-Rollins, Cameron (ATH) (3)
Hoffman, Susan (BIO) (3)
James, Paul (BIO) (3)
Killian, Kathleen (BIO) (2)
Kirkmeyer, Brian (CEC) (3)
Klestinec, Cindy (ENG) (3)
Marshall, Janet (CHM-M) (3)
McKee, Heidi (ENG) (4)
Page, Rick (CHM) (3)
Radke, Anna (PSY) (2)
Smith, Dean (KNH) (2)
Strautman, Alan (MBI) (2)
Tai, Heeyoung (CHM) (1)
Thomas, Robin (PSY) (3)
Urayama, Paul (PHY) (1)

Tenure and Promotion Committee

Term - 2 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Morgan-Kiss, Rachael (MBI) (2)
Peterson, Mark (ATH) (1)
Rakovan, John (GLG) (1)
Raval, Vaishali (PSY) (2)
Royer, Diana (ENG-H) (2)
Zakin, Emily (PHL) (1)

Program Committees

East Asian Studies Committee

Toops, Stanley – Chair (GEO/ITS)
Hatch, Michael (ART)
Harada, Kazue (GRAMELAC)
Jiang, Ziying (GEO)
Kim, Seonjin (STA)
Lee, Lena (EDT)
Lee, Sooun (ISA)
Li, Hongmei (MJF)
Liu, Xiuwu (GRAMELAC)
Prior, Dan (HST)
Reider, Noriko (GRAMELAC)
Shi, Liang (GRAMELAC)
Tai, Heeyoung (CHM)
Wang, Aimin (EDL)
Wang, Lihong (Helen) (GRAMELAC)
Yang, Haosheng (GRAMELAC)

European Studies Committee

Thesz, Nicole - Chair (GRAMELAC)
Anderson, Sheldon (HST)
Bromley, James (ENG)
Eginli, Ilknur (ACE)
Fioretti, Daniele (FRI)
Jensen, Erik (HST)
Klumbyte, Neringa (ATH)
Kola, Irena (ACE)
Peterson, Kaara (ENG)
Strauss, Jonathan (FRI)

Middle East, Jewish and Islamic Studies

Gordon, Matthew – Chair (HST)
Berdieva, Dilchoda (GIC)
Bergman, Elizabeth (GRAMELAC)
Dahlman, Carl (GIC)
Dannies, Kate (GIC)
French, Nathan (REL)
Ganeva, Mila (GRAMELAC)
Gray, Hillel (REL)
Peterson, Mark (ATH)
Prior, Daniel (HST)
Schaefer, John (ATH-M)
Shaiman, Amy (HR)
Toops, Stanley (GEO/ITS)
Wainscott, Ann (POL)